AÇIK ÇATIDA SU YALITIMI

Bitüm bazlı ürünler kullanımı en yaygın su yalıtım malzemeleridir. UV dayınımı yüksektir. Sıcakta ve soğukta(-20°C–> +60°C) aynı esnek yapıyı korur. Aktif sulardan etkilenmez. Çevre şartlarına en dayanıklı malzeme olması nedeniyle tercih edilir. Kuru ve temiz zemine bitüm astar çekildikten sonra iki türlü uygulama yapılabilir: Likit membran uygulaması veya polimer bitümlü örtü membran uygulaması.

 

 

1) LİKİT MEMBRAN:

    Su ile incelen bitüm emülsiyon İZOLASTİK (sayfa 7), doğrudan kullanılan İZOMASTİK (sayfa 8), solventle incelenen İZOKAP (sayfa 12), poliüretan esaslı İZOPOL 101-2K (sayfa 19), akrilik bazlı likit membran SUKOD (sayfa 22), veya AÇIK TERAS-2R (sayfa 24) ilgili sayfada açıklandığı yöntemle uygulanırsa yalıtım sorunları çözülecektir
 
 
 
 
 
 
 
2) ÇATIDA SU GÖLLENİYORSA:
 
 Bekleyen su güneş altında zemini tahrip eder. Donma durumunda tabanını parçalar. Bu nedenlerle, çatıda su göllenmesi kesinlikle engellenmelidir.Bu işlem için tek çözüm;Bir ölçü İZOSEM-2K+3 ölçü ince kum karılarak elde edilen macun ile doldurup tesfiye etmektir.
 
 
 
 
 
 
3) POLİMER BİTÜMLÜ MEMBRAN UYGULAMASI:
 
Betonun yapısına, yıpranmışlık durumuna ve eğimine göre bir veya iki kat membran döşenir. Fibrocam taşıyıcılı PC 3 kimyasal dayanımı nedeniyle birinci kat olarak polyester keçe taşıyıcılı PP 3 veya daha etkili olan malzeme PP 4 son kat olarak döşenmelidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Membran döşeme işi, su giderinden başlayarak kiremit döşeme usulündeki gibi akıntıya ters yönde yapılmalıdır. Membran, biri diğerine 10 cm. binecek şekilde şaloma alevi ile eritilerek yapıştırılmalıdır. Birinci ve ikinci katlar birbirine çapraz döşenirken her noktasına şaloma alevi değmiş erimiş ve tam yapışmış şekilde uygulama yapılmalıdır. İstinat duvarı ve baca çevresine likit membran sürülmelidir. Terasta dik yüzeye membran yapıştırılmamlıdır. Yatay zeminden devam ederek dik yüzeye çekilen membran köşede çadır oluşturarak zamanla yırtılır ve beton zemine su sızmasına yol açar.
 


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ankara Asfaltı 25.km Kemalpaşa
Org. San. Bölgesi (KOSBİ) – İZMİR
Telefon: +90 232 360 10 80
Faks: +90 232 360 15 34

SOSYAL AĞLAR